سلام ، به رستا فنر خوش آمدید.

فنر فشاری

slide-2feca5b
slide-f145459
slide-444258c

فنر فشاری (Compression SPRINGS) :

فنر وسیله‌ای است که می‌تواند به عنوان عضوی ارتجاعی یا انعطاف‌پذیر نیز تعریف شود که عملکرد اصلی آن انحراف در اثر بار است و با برداشتن بار شکل اصلی خود را بازیابی می‌کند. فنر همچنین برای ذخیره انرژی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از زمانی که فنرها اعمال نیرو یا گشتاور را کنترل کردند و این خصوصیت به توانایی ذخیره و آزادسازی انرژی آنها اضافه شد، فنرها در گستره وسیعی از کاربردها مورد استفاده قرار گرفتند.

 

فنرهای فشاری، فنر مارپیچ کویل باز هستند. یک سیم پیچ مارپیچ توسط نیرو فشار داده می‌شود. فنر در برابر نیروهای فشاری مقاومت می‌کند. همچنین در برابر نیروهای فشاری خطی، مقاومت نشان می‌دهد. 4 نوع مختلف برای انتهای فنر فشاری وجود دارد که بسته به آن ممکن است آخرین سیم پیچ انتهای فنر در طی فشار فعال نشود.

اشکال مختلف فنر فشاری (Compression SPRINGS) :

فنرهای فشاری از متداول‌ترین فنرها هستند و می‌توانند در چندین صنعت مختلف مورد استفاده قرار گیرند. اکثر فنرهای فشاری به شکل استوانه‌ای و خطی هستند، اما انواع دیگری از فنرهای فشاری وجود دارد. در اینجا چند نمونه از این نوع فنرها آورده شده است: مخروطی شکل، بشکه‌ای شکل، ساعت شنی و پیچشی. طراحی را می‌توان به گونه‌ای تنظیم کرد که طیف وسیعی از الزامات مربوط به ویژگی فنر فشاری را برآورده کند.

 

عملکرد فنرفشاری (Compression spring) :

فنرهای فشاری غالبا از یک سیم بسیار بزرگتر ساخته می‌شوند و به اندازه همتایان کششی خود دچار آسیب نمی‌شوند. درجات مواد مصرف شده در فنر فشاری، کل دامنه از فولاد طبیعی فنر گرفته تا آلیاژهای نیکل، آلیاژهای تیتانیوم و آلیاژهای مس را پوشش می‌دهد.

فنرفشاری چگونه عمل میکند (Compression spring) :

فنر فشاری هنگامی که در یک حالت کشیده قرار داشته باشد، در حال استراحت است و برای مقاومت در برابر نیروی فشاری طراحی شده است. فنر فشاری برای کار با بار فشاری طراحی شده است، بنابراین با وارد شدن نیرو به آن، فنر کوتاهتر می‌شود.